South Herts Trophy Sat 28th March 2009 - Furzefield JADE
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  25m  6 Lauren Andrew      
  9 Years       24.10      
2 Freestyle Boys  25m  4 Mackenzie Killick      
          22.22   Results  
3 Freestyle Girls  25m  5 Elise Jones    1st Watford 117
  Under 11       21.09    2nd Potters Bar Blue 125
4 Freestyle Boys  25m  5 Matthew McArdle    3rd Cheshunt 162
          19.63    4th Hitchin 217
5 Backstroke Girls  50m  4 Caitlin Creeley    5th Berkhamstead Sports 220
  Under 12       45.50 (21.28 / 24.22)  6th Potters Bar Jade 243
6 Backstroke Boys  50m  5 Sammy Venables      
          52.68 (24.11 / 28.57) First Places 0
7 Breaststroke Girls  50m  5 Annabelle Milner   Second Places 3
  Under 13       48.53 (24.20 / 24.33) Personal Bests 47
8 Breaststroke Boys  50m  2 Andrew Bays   No Previous Time 10
          42.53 (19.36 / 23.17)    
9 Butterfly Girls  25m  DQ Amelia Hardy      
  9 Years       29.09 (legs)      
10 Butterfly Boys  25m  4 Nicholas Formby      
          27.97      
11 Butterfly Girls  25m  5 Kayleigh Monery      
  Under 11       24.09      
12 Butterfly Boys  25m  6 James Rossi      
          26.07      
13 Freestyle Girls  50m  3 Annie Thorn      
  Under 12       38.98 (18.58 / 20.40)    
14 Freestyle Boys  50m  6 William Venables      
          48.91 (21.80 / 27.11)    
15 Backstroke Girls  50m  3 Annie Shewell-Cooper      
  Under 13       43.29 (00.00 / 43.29)    
16 Backstroke Boys  50m  4 Nicholas Tetlow      
          45.56 (22.76 / 22.80)    
17 Freestyle Relay Girls  4x25m  4 Amelia Hardy Ashleigh Hastings Lauren Andrew Siobhan Gallagher
  9 Years       27.45 22.27 23.95 23.18
                 
                 
18 Freestyle Relay Boys  4x25m  2 Nicholas Formby James Woodward James Rossi Christopher Thorn
          21.78 22.27 19.61 23.27
                 
                 
19 Medley Relay Girls  4x25m  5 Elise Jones Kayleigh Monery Isobel Harley Natalie Stanbrook
  Under 11       29.91 27.56 27.72 19.72
                 
                 
20 Medley Relay Boys  4x25m  DQ Mackenzie Killick Josef Wheeler Matthew McArdle Ben Sweet
          30.41 28.67 25.98 (arms) 22.29
                 
                 
21 Freestyle Relay Girls  4x25m  3 Annie Thorn Amanda Hunt Caitlin Creeley Rebecca Hurley
  Under 12       18.09 16.81 17.98 17.37
                 
                 
22 Freestyle Relay Boys  4x25m  6 Sammy Venables Nicholas Formby Oliver Formby William Venables
          19.96 21.56 19.79 22.31
                 
                 
23 Medley Relay Girls  4x50m  4 Amanda Hunt Samantha Burt Annie Shewell-Cooper Annabelle Milner
  Under 13       48.43 49.82 45.89 38.50
                 
                 
24 Medley Relay Boys  4x50m  DQ Nicholas Tetlow Xavier Hickman Andrew Bays Oliver Formby
          46.67  51.28 43.25 (legs)  46.43
                 
                 
25 Breaststroke Girls  25m  4 Ashleigh Hastings      
  9 Years       29.98      
26 Breaststroke Boys  25m  4 Ben Sweet      
          30.63      
27 Breaststroke Girls  25m  5 Natalie Stanbrook      
  Under 11       27.30      
28 Breaststroke Boys  25m  DQ Christopher Thorn      
          34.21 (free @ start)      
29 Butterfly Girls  50m  5 Rebecca Hurley      
  Under 12       45.95      
30 Butterfly Boys  50m  DNF Matthew McArdle      
            (26.13)    
31 Freestyle Girls  50m  6 Annie Shewell-Cooper      
  Under 13       38.78 (18.07 / 20.71)    
32 Freestyle Boys  50m  4 Xavier Hickman      
          38.61 (19.70 / 18.91)    
33 Backstroke Girls  25m  5 Siobhan Gallagher      
  9 Years       25.63      
34 Backstroke Boys  25m  5 Josef Wheeler      
          27.80      
35 Backstroke Girls  25m  6 Isobel Harley      
  Under 11       24.85      
36 Backstroke Boys  25m  6 James Woodward      
          25.48      
37 Breaststroke Girls  50m  2 Amanda Hunt      
  Under 12       49.08 (23.46 / 25.62)    
38 Breaststroke Boys  50m  DQ Oliver Formby      
          55.47 (legs)      
39 Butterfly Girls  50m  5 Samantha Burt      
  Under 13       45.64 (19.87 / 25.77)    
40 Butterfly Boys  50m  6 Nicholas Tetlow      
          58.36 (26.51 / 31.85)    
41 Medley Relay Girls  4x25m  DQ Ashleigh Hastings Amelia Hardy Lauren Andrew Siobhan Gallagher
  9 Years       25.08 34.66 31.37 (arms) 23.70
                 
                 
42 Medley Relay Boys  4x25m  4 Christopher Thorn Ben Sweet James Rossi Josef Wheeler
          28.28 32.10 29.67 22.23
                 
                 
43 Freestyle Relay Girls  4x25m  6 Natalie Stanbrook Elise Jones Kayleigh Monery Isobel Harley
  Under 11       19.92 22.82 21.26 24.67
                 
                 
44 Freestyle Relay Boys  4x25m  6 James Woodward Nicholas Formby Mackenzie Killick Matthew McArdle
          21.73 22.09 23.53 20.77
                 
                 
45 Medley Relay Girls  4x25m  4 Annie Thorn Rebecca Hurley Caitlin Creeley Amanda Hunt
  Under 12       23.82 24.92 21.71 16.91
                 
                 
46 Medley Relay Boys  4x25m  5 Ben Sweet William Venables Oliver Formby Sammy Venables
          NTR NTR 29.90 20.44
                 
                 
47 Freestyle Relay Girls  4x50m  4 Samantha Burt Annie Shewell-Cooper Annabelle Milner Caitlin Creeley
  Under 13       39.58 41.08 41.04 38.93
                 
                 
48 Freestyle Relay Boys  4x50m  6 Andrew Bays Nicholas Tetlow Sammy Venables Xavier Hickman
          36.58  38.73 46.00 38.75
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  5 Ashleigh Hastings Rebecca Hurley Amanda Hunt Caitlin Creeley
          21.16 16.75 16.59 17.34
                 
                 
          James Rossi Matthew McArdle Oliver Formby Nicholas Tetlow
          20.77 20.28 19.89 18.00