South Herts Trophy Sat 28th March 2009 - Furzefield BLUE
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  25m  2 Rachel Connery      
  9 Years       21.38      
2 Freestyle Boys  25m  1 David Shipman      
          18.84   Results  
3 Freestyle Girls  25m  2 Tamzin Luftig    1st Watford 117
  Under 11       17.91    2nd Potters Bar Blue 125
4 Freestyle Boys  25m  4 Gregor Mackay    3rd Cheshunt 162
          18.95    4th Hitchin 217
5 Backstroke Girls  50m  1 Anna Church    5th Berkhamstead Sports 220
  Under 12       39.51 (19.81 / 19.70)  6th Potters Bar Jade 243
6 Backstroke Boys  50m  2 Joshua Higgins      
          42.53 (20.31 / 22.22) First Places 17
7 Breaststroke Girls  50m  6 Claire Dean   Second Places 11
  Under 13       49.99 (23.27 / 26.72) Personal Bests 50
8 Breaststroke Boys  50m  4 Robert McLean      
          48.04 (22.50 / 25.54)    
9 Butterfly Girls  25m  2 Darica Au      
  9 Years       22.02      
10 Butterfly Boys  25m  1 Jack Shewell-Cooper      
          19.57      
11 Butterfly Girls  25m  1 Andrea Houben      
  Under 11       17.93      
12 Butterfly Boys  25m  5 Matthew Papa      
          22.31      
13 Freestyle Girls  50m  1 Georgina Lawson      
  Under 12       34.25 (16.19 / 18.06)    
14 Freestyle Boys  50m  2 Kaywon Alekasir      
          35.94 (16.94 / 19.00)    
15 Backstroke Girls  50m  2 Abigail Wilderspin      
  Under 13       40.52 (20.34 / 20.18)    
16 Backstroke Boys  50m  3 Aryan Alekasir      
          41.24 (20.53 / 20.71)    
17 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Darica Au Rachel Connery Phoebe Tomlin Jessica Hurley
  9 Years       20.71 22.46 23.14 16.85
                 
                 
18 Freestyle Relay Boys  4x25m  1 Luke Maddock-Lyon Jack Higgins David Shipman Jack Shewell-Cooper
          19.86 19.10 20.12 18.05
                 
                 
19 Medley Relay Girls  4x25m  1 Bethany Wilderspin Hannah Knibb Tamzin Luftig Andrea Houben
  Under 11       23.17 25.19 20.66 16.85
                 
                 
20 Medley Relay Boys  4x25m  DQ Gregor Mackay Lorcan Vieyra Matthew Papa Luke Maddock-Lyon
          24.72 24.26 23.31 (one hand touch) 18.15
                 
                 
21 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Samantha Over Georgina Lawson Anna Church Phoebe Love
  Under 12       16.11 16.60 16.50 15.59
                 
                 
22 Freestyle Relay Boys  4x25m  5 Joshua Higgins David Shipman Jack Higgins Kaywon Alekasir
          18.28 20.19 19.94 16.58
                 
                 
23 Medley Relay Girls  4x50m  3 Georgina Lawson Abigail Wilderspin Natalie Connor Claire Dean
  Under 13       43.28 54.19 38.24 36.69
                 
                 
24 Medley Relay Boys  4x50m  3 Joshua Higgins Robert McLean Aryan Alekasir Ross Willoughby-Young
          42.68  48.92 43.57  38.51
                 
                 
25 Breaststroke Girls  25m  1 Jessica Hurley      
  9 Years       24.67      
26 Breaststroke Boys  25m  DQ Jack Higgins      
          26.76 (legs)      
27 Breaststroke Girls  25m  1 Andrea Houben      
  Under 11       19.96 Club Record    
28 Breaststroke Boys  25m  2 Lorcan Vieyra      
          24.88      
29 Butterfly Girls  50m  3 Samantha Over      
  Under 12       41.88      
30 Butterfly Boys  50m  3 Kaywon Alekasir      
          44.27 (20.02 / 24.25)    
31 Freestyle Girls  50m  1 Natalie Connor      
  Under 13       31.66 (15.42 / 16.24)    
32 Freestyle Boys  50m  6 Ross Willoughby-Young      
          40.94 (19.81 / 21.13)    
33 Backstroke Girls  25m  3 Phoebe Tomlin      
  9 Years       24.39      
34 Backstroke Boys  25m  1 Luke Maddock-Lyon      
          24.11      
35 Backstroke Girls  25m  1 Hannah Knibb      
  Under 11       21.92      
36 Backstroke Boys  25m  3 Lorcan Vieyra      
          23.36      
37 Breaststroke Girls  50m  3 Phoebe Love      
  Under 12       49.38 (22.73 / 26.65)    
38 Breaststroke Boys  50m  3 Matthew Papa      
          54.03 (25.02 / 29.01)    
39 Butterfly Girls  50m  1 Natalie Connor      
  Under 13       36.98 (16.89 / 20.09)    
40 Butterfly Boys  50m  5 Robert McLean      
          46.60 (20.75 / 25.85)    
41 Medley Relay Girls  4x25m  3 Rachel Connery Darica Au Jessica Hurley Phoebe Tomlin
  9 Years       26.64 31.16 21.57 22.79
                 
                 
42 Medley Relay Boys  4x25m  1 David Shipman Jack Shewell-Cooper Luke Maddock-Lyon Jack Higgins
          27.16 23.63 25.43 20.63
                 
                 
43 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Bethany Wilderspin Hannah Knibb Tamzin Luftig Andrea Houben
  Under 11       22.22 18.47 19.12 17.18
                 
                 
44 Freestyle Relay Boys  4x25m  2 Gregor Mackay Lorcan Vieyra Jack Shewell-Cooper Matthew Papa
          19.51 20.25 17.77 19.04
                 
                 
45 Medley Relay Girls  4x25m  1 Samantha Over Claire Dean Georgina Lawson Phoebe Love
  Under 12       19.89 23.74 18.08 16.27
                 
                 
46 Medley Relay Boys  4x25m  3 Joshua Higgins Jack Shewell-Cooper Kaywon Alekasir Gregor Mackay
          20.38 23.78 19.19 19.83
                 
                 
47 Freestyle Relay Girls  4x50m  2 Abigail Wilderspin Samantha Over Anna Church Natalie Connor
  Under 13       36.65 37.12 36.59 31.67
                 
                 
48 Freestyle Relay Boys  4x50m  4 Robert McLean Ross Willoughby-Young Aryan Alekasir Joshua Higgins
          36.68  40.49 33.47 40.12
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  1 Jessica Hurley Andrea Houben Phoebe Love Natalie Connor
          17.89 16.61 16.72 14.88
                 
                 
          Jack Shewell-Cooper Matthew Papa Kaywon Alekasir Aryan Alekasir
          17.51 19.26 16.71 15.31