Herts Majors Round 3 Sat 28th February 2009 
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  100m  3 Laura Fairhead      
  Open       1:06.00 (31.93 / 34.07)    
2 Freestyle Boys  100m  3 Jake Killick      
          58.11 (27.72 / 30.39)    
3 Backstroke Girls  25m  1 Michelle Mitchell   Gala Result  
  Under 12       17.98     1st Cheshunt  93
4 Backstroke Boys  25m  5 Joshua Higgins     2nd Potters Bar  160
          20.42     3rd Verulam  173
5 Butterfly Girls  100m  1 Sophie Connor     4th Ware  196
  Under 16       1:12.22 (33.78 / 38.44)   5th Berkhamstead Sports  204
6 Butterfly Boys  100m  5 Aryan Alekasir     6th Hemel 'B'  210
          1:51.87 (46.03 / 65.84)    
7 Breaststroke Girls  100m  5 Ellen Hunt    First Places  8
  Under 14       1:35.29 (44.84 / 50.45)  Personal Bests  31
8 Breaststroke Boys  100m  2 Todd Chadwell      
          1:32.79 (40.62 / 52.17)    
9 Backstroke Girls  100m  2 Laura Fairhead    League Position   
  Open       1:13.70 (37.00 / 36.70)   1st Cheshunt  44 / 286
10 Backstroke Boys  100m  5 Sebastian O'Connell     2nd Verulam  40 / 427
          1:11.93 (35.06 / 36.87)   3rd Potters Bar  40 / 446
11 Breaststroke Girls  25m  5 Phoebe Love     4th Ware  33 / 549
  Under 12       21.74     5th Hemel 'B'  31 / 530
12 Breaststroke Boys  25m  4 Robert McLean     6th Berkhamstead Sports  31 / 552
          22.23      
13 Freestyle Girls  100m  1 Brooke Killick      
  Under 16       1:04.29 (30.69 / 33.60)    
14 Freestyle Boys  100m  3 Connor Creeley      
          1:06.51 (31.49 / 35.02)    
15 Butterfly Girls  50m  2 Natalie Connor      
  Under 14       37.39 (16.98 / 20.41)    
16 Butterfly Boys  50m  3 Matthew Kenealy      
          37.03 (16.95 / 20.08)    
17 Medley Relay Girls  4x25m  3 Laura Fairhead Rachel Cunnane Kate Gardner Danielle Smith
  Open       17.46 19.59 14.81 14.02
                 
                 
18 Medley Relay Boys  4x25m  5 Sebastian O'Connell Jake Killick Simon Wright Frankie Fenwick
          16.31 17.63 14.30 13.37
                 
                 
19 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Georgina Lawson Anna Church Samantha Over Michelle Mitchell
  Under 12       15.60 17.40 16.14 15.20
                 
                 
20 Freestyle Relay Boys  4x25m  3 Robert McLean Kaywon Alekasir Nicholas Tetlow Nicholas Demetriou
          17.61 16.52 17.13 16.94
                 
                 
21 Medley Relay Girls  4x25m  4 Brooke Killick Gabriella Fenwick Sophie Connor Emma Shewell-Cooper
  Under 16       18.40 20.56 15.30 15.47
                 
                 
22 Medley Relay Boys  4x25m  6 Joshua Higgins Robert Branch Connor Creeley Michael Batey
          20.11 20.70 16.17 15.47
                 
                 
23 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Niamh Gormley Phoebe Love Ellen Hunt Natalie Connor
  Under 14       16.20 15.86 15.03 14.95
                 
                 
24 Freestyle Relay Boys  4x25m  2 Matthew Kenealy Todd Chadwell Michael Batey Aryan Alekasir
          15.42 13.32 15.53 15.57
                 
                 
25 Breaststroke Girls  100m  3 Danielle Smith      
  Open       1:26.79 (41.10 / 45.69)    
26 Breaststroke Boys  100m  4 Jake Killick      
          1:21.32 (38.62 / 42.70)    
27 Butterfly Girls  25m  1 Michelle Mitchell      
  Under 12       16.69      
28 Butterfly Boys  25m  4 Robert McLean      
          19.56      
29 Backstroke Girls  100m  3 Ellen Hunt      
  Under 16       1:21.86 (40.48 / 41.38)    
30 Backstroke Boys  100m  5 Connor Creeley      
          1:23.31 (39.56 / 43.75)    
31 Freestyle Girls  100m  2 Natalie Connor      
  Under 14       1:09.21 (32.70 / 36.51)    
32 Freestyle Boys  100m  3 Todd Chadwell      
          1:10.16 (33.16 / 37.00)    
33 Butterfly Girls  100m  1 Kate Gardner      
  Open       1:13.68 (33.92 / 39.76)    
34 Butterfly Boys  100m  4 Simon Wright      
          1:12.36 (32.83 / 39.53)    
35 Freestyle Girls  25m  1 Georgina Lawson      
  Under 12       15.81      
36 Freestyle Boys  25m  5 Kaywon Alekasir      
          16.41      
37 Breaststroke Girls  100m  2 Brooke Killick      
  Under 16       1:26.84 (41.51 / 45.33)    
38 Breaststroke Boys  100m  5 Robert Branch      
          1:36.98 (46.80 / 50.18)    
39 Backstroke Girls  100m  2 Ellen Hunt      
  Under 14       1:24.02 (42.40 / 41.62)    
40 Backstroke Boys  100m  5 Matthew Kenealy      
          1:26.78 (41.76 / 45.02)    
41 Freestyle Relay Girls  4x25m  3 Laura Fairhead Danielle Smith Kate Gardner Rachel Cunnane
  Open       14.96 14.79 13.72 15.78
                 
                 
42 Freestyle Relay Boys  4x25m  4 Simon Wright Jake Killick Frankie Fenwick Sebastian O'Connell
          13.47 12.47 13.29 13.63
                 
                 
43 Medley Relay Girls  4x25m  1 Anna Church Michelle Mitchell Georgina Lawson Phoebe Love
  Under 12       20.07 21.12 17.83 15.45
                 
                 
44 Medley Relay Boys  4x25m  4 Joshua Higgins Nicholas Tetlow Kaywon Alekasir Nicholas Demetriou
          20.67 23.48 20.55 18.02
                 
                 
45 Freestyle Relay Girls  4x25m  5 Gabriella Fenwick Niamh Gormley Emma Shewell-Cooper Brooke Killick
  Under 16       15.65 15.75 15.70 14.17
                 
                 
46 Freestyle Relay Boys  4x25m  6 Robert Branch Aryan Alekasir Michael Batey Connor Creeley
          16.18 16.10 15.90 14.00
                 
                 
47 Medley Relay Girls  4x25m  3 Niamh Gormley Ellen Hunt Natalie Connor Samantha Over
  Under 14       19.61 21.71 16.48 16.66
                 
                 
48 Medley Relay Boys  4x25m  6 Matthew Kenealy Michael Batey Aryan Alekasir Robert McLean
          18.15 21.10 18.63 18.21
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  2 Michelle Mitchell Natalie Connor Brooke Killick Kate Gardner
          15.43 14.72 14.36 13.67
                 
                 
          Kaywon Alekasir Matthew Kenealy Connor Creeley Jake Killick
          16.37 15.06 14.43 12.54