Herts Majors Round 1 Sat 30th January 2010 - Stevenage
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  100m  2 Brooke Killick      
  Open       1:05.84 (31.06 / 34.78)    
2 Freestyle Boys  100m  4 Jake Killick      
          59.13 (27.92 / 31.21) Results  
3 Backstroke Girls  25m  3 Amanda Hunt     1st Herts Flyers 92
  Under 12       20.25     2nd Bushey  168
4 Backstroke Boys  25m  4 Joshua Higgins     3rd Potters Bar  181
          19.85     4th Hemel 'B'  184
5 Butterfly Girls  100m  2 Natalie Connor     5th Tring  191
  Under 16       1:22.66 (37.22 / 45.44)   6th Broxbourne  226
6 Butterfly Boys  100m  6 Aryan Alekasir      
          1:48.78 (43.00 / 65.78)   First places  6
7 Breaststroke Girls  100m  3 Andrea Houben     Personal Bests  41
  Under 14       1:31.66 (42.54 / 49.12)    
8 Breaststroke Boys  100m  4 Michael Batey      
          1:32.34 (43.01 / 49.33)    
9 Backstroke Girls  100m  6 Anna Church      
  Open       1:28.00 (42.01 / 45.99)    
10 Backstroke Boys  100m  3 Wray Shewell-Cooper      
          1:12.16 (34.45 / 37.71)    
11 Breaststroke Girls  25m  1 Andrea Houben      
  Under 12       19.04      
12 Breaststroke Boys  25m  6 Jack Shewell-Cooper      
          24.13      
13 Freestyle Girls  100m  6 Katie Gormley      
  Under 16       1:15.81 (35.32 / 40.49)    
14 Freestyle Boys  100m  5 Robert Branch      
          1:10.97 (32.48 / 38.49)    
15 Butterfly Girls  50m  1 Georgina Lawson      
  Under 14       36.44 (17.22 / 19.22)    
16 Butterfly Boys  50m  5 Ben Harrison      
          45.53 (21.07 / 24.46)    
17 Medley Relay Girls  4x25m  2 Anna Church Brooke Killick Sophie Connor Gabriella Fenwick
  Open       19.73 18.03 15.72 14.97
                 
                 
18 Medley Relay Boys  4x25m  3 Martin Higgins Wray Shewell-Cooper Jake Killick Todd Chadwell
          16.54 15.68 13.85 13.02
                 
                 
19 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Rebecca Hurley Andrea Houben Amanda Hunt Claire Dean
  Under 12       16.61 15.78 17.43 15.13
                 
                 
20 Freestyle Relay Boys  4x25m  DQ Joshua Higgins Kaywon Alekasir Luke Maddock-Lyon Jack Shewell-Cooper
          18.07 16.38 T/O 17.31 16.65
                 
                 
21 Medley Relay Girls  4x25m  5 Emma Shewell-Cooper Gabriella Fenwick Ellen Hunt Samantha Over
  Under 16       18.13 19.51 17.77 15.29
                 
                 
22 Medley Relay Boys  4x25m  5 Matthew Kenealy Robert Branch Todd Chadwell Thomas Kelly
          16.76 18.37 17.19 14.63
                 
                 
23 Freestyle Relay Girls  4x25m  4 Niamh Gormley Katie Gormley Georgina Lawson Natalie Connor
  Under 14       15.95 15.91 16.00 14.97
                 
                 
24 Freestyle Relay Boys  4x25m  5 Michael Batey Luke Maddock-Lyon Ben Harrison Aryan Alekasir
          14.32 16.97 18.28 14.00
                 
                 
25 Breaststroke Girls  100m  2 Brooke Killick      
  Open       1:26.28 (40.36 / 45.92)    
26 Breaststroke Boys  100m  1 Wray Shewell-Cooper      
          1:18.04 (36.86 / 41.18)    
27 Butterfly Girls  25m  3 Andrea Houben      
  Under 12       18.25      
28 Butterfly Boys  25m  4 Ben Harrison      
          20.78      
29 Backstroke Girls  100m  2 Ellen Hunt      
  Under 16       1:20.53 (38.67 / 41.86)    
30 Backstroke Boys  100m  5 Matthew Kenealy      
          1:24.16 (40.20 / 43.96) League Table  
31 Freestyle Girls  100m  5 Georgina Lawson     1st Herts Flyers 6/92
  Under 14       1:14.58 (35.98 / 38.60)   2nd Stevenage 'B'  6/132
32 Freestyle Boys  100m  3 Michael Batey     3rd Berk'stead Bara  5/139
          1:11.15 (33.98 / 37.17)   4th Bushey  5/168
33 Butterfly Girls  100m  1 Sophie Connor     5th Ware  4/141
  Open       1:12.96 (34.07 / 38.89)   6th Potters Bar  4/181
34 Butterfly Boys  100m  2 Jake Killick     7th Watford 'B'  3/180
          1:05.69 (30.77 / 34.92)   8th Hemel 'B'  3/184
35 Freestyle Girls  25m  DQ Claire Dean     9th Tring  2/191
  Under 12       15.98  start    10th Letchworth  2/218
36 Freestyle Boys  25m  4 Kaywon Alekasir    11th Broxbourne  1/226
          16.65    12th Buntingford  1/241
37 Breaststroke Girls  100m  2 Ellen Hunt      
  Under 16       1:37.06 (46.92 / 50.14)    
38 Breaststroke Boys  100m  5 Todd Chadwell      
          1:29.12 (39.51 / 49.61)    
39 Backstroke Girls  100m  DQ Niamh Gormley      
  Under 14       1:26.70  2nd Turn (41.92 / 44.78)    
40 Backstroke Boys  100m  6 Aryan Alekasir      
          1:35.00 (44.80 / 50.20)    
41 Freestyle Relay Girls  4x25m  3 Brooke Killick Emma Shewell-Cooper Niamh Gormley Sophie Connor
  Open       14.51 15.47 15.63 14.34
                 
                 
42 Freestyle Relay Boys  4x25m  4 Jake Killick Wray Shewell-Cooper Martin Higgins Robert Branch
          12.86 13.09 13.11 13.80
                 
                 
43 Medley Relay Girls  4x25m  1 Rebecca Hurley Andrea Houben Claire Dean Amanda Hunt
  Under 12       20.45 18.56 18.91 16.84
                 
                 
44 Medley Relay Boys  4x25m  2 Joshua Higgins Jack Shewell-Cooper Ben Harrison Luke Maddock-Lyon
          20.67 22.74 20.16 16.54
                 
                 
45 Freestyle Relay Girls  4x25m  5 Gabriella Fenwick Ellen Hunt Emma Shewell-Cooper Anna Church
  Under 16       15.54 15.20 15.90 16.34
                 
                 
46 Freestyle Relay Boys  4x25m  3 Robert Branch Thomas Kelly Matthew Kenealy Todd Chadwell
          14.80 14.40 14.60 12.96
                 
                 
47 Medley Relay Girls  4x25m  3 Georgina Lawson Katie Gormley Natalie Connor Samantha Over
  Under 14       18.67 21.72 16.06 15.97
                 
                 
48 Medley Relay Boys  4x25m  5 Aryan Alekasir Michael Batey Kaywon Alekasir Jack Shewell-Cooper
          19.51 19.19 20.19 16.34
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  3 Claire Dean Natalie Connor Ellen Hunt Sophie Connor
          16.09 15.04 15.03 14.36
                 
                 
          Kaywon Alekasir Todd Chadwell Aryan Alekasir Jake Killick
          16.73 12.75 14.45 12.12