Herts Majors Round 2 Sat 7th February 2009 - Hemel Hempstead
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  100m  5 Danielle Smith      
  Open       1:09.00 (32.58 / 36.42)    
2 Freestyle Boys  100m  1 Jake Killick      
          58.98 (27.86 / 31.12)    
3 Backstroke Girls  25m  2 Anna Church   Result  
  Under 12       18.79     1st Verulam  142
4 Backstroke Boys  25m  3 Joshua Higgins     2nd Potters Bar  142
          20.02     3rd Berkhamstead Sports  148
5 Butterfly Girls  100m  1 Sophie Connor     4th Stevenage 'B'  168
  Under 16       1:13.85 (34.48 / 39.37)   5th Broxbourne  211
6 Butterfly Boys  100m  6 Aryan Alekasir     6th Welwyn Garden City  225
          1:44.43 (42.51 / 61.92)    
7 Breaststroke Girls  100m  3 Ellen Hunt     Personal Bests  29
  Under 14       1:37.77 (46.43 / 51.34)   First Places  16
8 Breaststroke Boys  100m  4 Michael Batey      
          1:36.68 (45.30 / 51.38)    
9 Backstroke Girls  100m  5 Inez Hickman      
  Open       1:25.70 (40.86 / 44.84)    
10 Backstroke Boys  100m  5 Sebastian O'Connell      
          1:13.26 (35.30 / 37.96)    
11 Breaststroke Girls  25m  3 Phoebe Love      
  Under 12       12.66      
12 Breaststroke Boys  25m  3 Robert McLean      
          22.12      
13 Freestyle Girls  100m  1 Brooke Killick      
  Under 16       1:04.88 (30.68 / 34.20)    
14 Freestyle Boys  100m  5 Robert Branch      
          1:16.85 (36.73 / 40.12)    
15 Butterfly Girls  50m  1 Natalie Connor      
  Under 14       36.91 (16.40 / 20.51)    
16 Butterfly Boys  50m  4 Joshua Marsden      
          40.94 (18.73 / 22.21)    
17 Medley Relay Girls  4x25m  2 Inez Hickman Danielle Smith Kate Gardner Gabriella Fenwick
  Open       18.62 18.62 14.91 15.61
                 
                 
18 Medley Relay Boys  4x25m  1 Jake Killick Wray Shewell-Cooper John Cunningham Simon Wright
          15.74 16.32 12.32 13.37
                 
                 
19 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Phoebe Love Anna Church Samantha Over Michelle Mitchell
  Under 12       16.82 17.18 16.42 15.38
                 
                 
20 Freestyle Relay Boys  4x25m  4 Robert McLean Kaywon Alekasir Nicholas Tetlow Joshua Higgins
          18.43 16.70 17.67 18.91
                 
                 
21 Medley Relay Girls  4x25m  3 Brooke Killick Gabriella Fenwick Sophie Connor Emma Shewell-Cooper
  Under 16       18.54 21.18 15.12 15.48
                 
                 
22 Medley Relay Boys  4x25m  4 Aryan Alekasir Robert Branch Joshua Marsden Michael Batey
          19.65 21.10 17.18 16.64
                 
                 
23 Freestyle Relay Girls  4x25m  3 Niamh Gormley Phoebe Love Ellen Hunt Natalie Connor
  Under 14       15.89 16.81 14.79 15.55
                 
                 
24 Freestyle Relay Boys  4x25m  4 Matthew Kenealy Joshua Marsden Michael Batey Aryan Alekasir
          15.54 16.77 16.19 15.73
                 
                 
25 Breaststroke Girls  100m  1 Danielle Smith      
  Open       1:25.81 (40.71 / 45.10)    
26 Breaststroke Boys  100m  1 Wray Shewell-Cooper      
          1:17.01 (36.30 / 40.71)    
27 Butterfly Girls  25m  1 Michelle Mitchell      
  Under 12       16.28      
28 Butterfly Boys  25m  4 Robert McLean      
          20.16      
29 Backstroke Girls  100m  1 Sophie Connor      
  Under 16       1:17.17 (37.40 / 39.77)    
30 Backstroke Boys  100m  4 Matthew Kenealy      
          1:26.85 (41.10 / 45.75)    
31 Freestyle Girls  100m  1 Natalie Connor      
  Under 14       1:10.91 (33.92 / 36.99)    
32 Freestyle Boys  100m  3 Aryan Alekasir      
          1:15.08 (36.51 / 38.57)    
33 Butterfly Girls  100m  1 Kate Gardner      
  Open       1:15.92 (34.72 / 41.20)    
34 Butterfly Boys  100m  2 John Cunningham      
          1:03.58 (29.91 / 33.67)    
35 Freestyle Girls  25m  1 Michelle Mitchell      
  Under 12       15.26      
36 Freestyle Boys  25m  3 Kaywon Alekasir      
          16.20      
37 Breaststroke Girls  100m  1 Brooke Killick      
  Under 16       1:28.05 (41.39 / 46.66)    
38 Breaststroke Boys  100m  5 Robert Branch      
          1:38.24 (46.80 / 51.44)    
39 Backstroke Girls  100m  1 Ellen Hunt      
  Under 14       1:23.76 (41.57 / 42.19)    
40 Backstroke Boys  100m  4 Matthew Kenealy      
          1:27.34 (41.45 / 45.89)    
41 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Sophie Connor Kate Gardner Danielle Smith Inez Hickman
  Open       14.25 14.64 14.61 15.41
                 
                 
42 Freestyle Relay Boys  4x25m  4 Simon Wright Jake Killick Wray Shewell-Cooper Sebastian O'Connell
          13.05 12.89 12.71 13.40
                 
                 
43 Medley Relay Girls  4x25m  3 Anna Church Michelle Mitchell Samantha Over Phoebe Love
  Under 12       20.09 21.72 18.74 17.04
                 
                 
44 Medley Relay Boys  4x25m  4 Joshua Higgins Nicholas Tetlow Kaywon Alekasir Robert McLean
          21.18 25.51 19.60 18.31
                 
                 
45 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Gabriella Fenwick Brooke Killick Emma Shewell-Cooper Sophie Connor
  Under 16       15.64 14.71 15.38 14.21
                 
                 
46 Freestyle Relay Boys  4x25m  5 Robert Branch Matthew Kenealy Michael Batey Joshua Marsden
          15.91 15.81 15.78 16.95
                 
                 
47 Medley Relay Girls  4x25m  4 Niamh Gormley Ellen Hunt Natalie Connor Samantha Over
  Under 14       18.86 22.20 17.24 17.21
                 
                 
48 Medley Relay Boys  4x25m  4 Matthew Kenealy Michael Batey Aryan Alekasir Joshua Marsden
          18.92 21.90 17.92 15.94
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  DQ Michelle Mitchell Ellen Hunt Brooke Killick Sophie Connor
          15.80 start 15.19 13.75 13.85
                 
                 
          Kaywon Alekasir Aryan Alekasir Michael Batey John Cunningham
          17.03 16.16 16.50 11.64