Herts Majors Round 1 Sat 10th January 2009 - Furzefield
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  100m  1 Laura Fairhead      
  Open       1:04.13 (30.52 / 33.61)    
2 Freestyle Boys  100m  4 Simon Wright      
          1:01.72 (29.04 / 32.68)    
3 Backstroke Girls  25m  2 Anna Church   Result  
  Under 12       19.25    1st Cheshunt 102
4 Backstroke Boys  25m  4 Joshua Higgins    2nd Potters Bar 145
          20.81    3rd Tring 188
5 Butterfly Girls  100m  2 Sophie Connor    4th Stevenage 'B' 192
  Under 16       1:13.84 (34.54 / 39.30)  5th Ware 196
6 Butterfly Boys  100m  5 Oliver James    6th Broxbourne 212
          1:25.10 (39.06 / 46.04)    
7 Breaststroke Girls  100m  3 Ellen Hunt   First Places 11
  Under 14       1:38.06 (46.13 / 51.93) Personal Bests 35
8 Breaststroke Boys  100m  1 Todd Chadwell      
          1:32.12 (40.98 / 51.14)    
9 Backstroke Girls  100m  1 Laura Fairhead      
  Open       1:12.38 (35.21 / 37.17)    
10 Backstroke Boys  100m  4 Sebastian O'Connell      
          1:11.43      
11 Breaststroke Girls  25m  4 Phoebe Love      
  Under 12       21.75      
12 Breaststroke Boys  25m  3 Robert McLean      
          22.66      
13 Freestyle Girls  100m  1 Sophie Connor      
  Under 16       1:06.22 (31.70 / 34.52)    
14 Freestyle Boys  100m  3 Connor Creeley      
          1:107.28 (31.46 / 38.82)    
15 Butterfly Girls  50m  3 Michelle Mitchell      
  Under 14       37.81      
16 Butterfly Boys  50m  4 Joshua Marsden      
          41.34      
17 Medley Relay Girls  4x25m  2 Laura Fairhead Rachel Cunnane Kate Gardner Danielle Smith
  Open       16.93 19.48 15.15 13.97
                 
                 
18 Medley Relay Boys  4x25m  4 Sebastian O'Connell Wray Shewell-Cooper Simon Wright Frankie Fenwick
          16.21 16.20 14.43 13.40
                 
                 
19 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Georgina Lawson Anna Church Samantha Over Michelle Mitchell
  Under 12       16.58 17.02 16.58 16.72
                 
                 
20 Freestyle Relay Boys  4x25m  2 Robert McLean Kaywon Alekasir Nicholas Tetlow Callum Quilter
          17.10 16.22 17.82 17.63
                 
                 
21 Medley Relay Girls  4x25m  DQ Emma Shewell-Cooper Gabriella Fenwick Sophie Connor Georgina Lawson
  Under 16              
                 
                 
22 Medley Relay Boys  4x25m  5 Connor Creeley Michael Batey Oliver James Robert Branch
          18.72 21.06 16.27 14.45
                 
                 
23 Freestyle Relay Girls  4x25m  3 Niamh Gormley Ellen Hunt Phoebe Love Anna Church
  Under 14       16.52 15.15 16.19 16.36
                 
                 
24 Freestyle Relay Boys  4x25m  2 Joshua Marsden Matthew Kenealy Aryan Alekasir Todd Chadwell
          16.32 15.49 15.63 13.55
                 
                 
25 Breaststroke Girls  100m  2 Danielle Smith      
  Open       1:25.78 (41.00 / 44.78)    
26 Breaststroke Boys  100m  1 Wray Shewell-Cooper      
          1:17.15 (36.25 / 40.90)    
27 Butterfly Girls  25m  1 Michelle Mitchell      
  Under 12       17.44      
28 Butterfly Boys  25m  3 Robert McLean      
          20.21      
29 Backstroke Girls  100m  4 Ellen Hunt      
  Under 16       1:21.03 (39.86 / 41.17)    
30 Backstroke Boys  100m  3 Connor Creeley      
          1:23.13 (39.32 / 43.81)    
31 Freestyle Girls  100m  5 Niamh Gormley      
  Under 14       1:17.18 (35.36 / 41.82)    
32 Freestyle Boys  100m  2 Todd Chadwell      
          1:10.44 (32.68 / 37.76)    
33 Butterfly Girls  100m  1 Kate Gardner      
  Open       1:14.28 (34.81 / 39.47)    
34 Butterfly Boys  100m  3 Wray Shewell-Cooper      
          1:07.78 (31.50 / 36.28)    
35 Freestyle Girls  25m  1 Georgina Lawson      
  Under 12       16.28      
36 Freestyle Boys  25m  2 Kaywon Alekasir      
          16.32      
37 Breaststroke Girls  100m  5 Ellen Hunt      
  Under 16       1:42.91 (48.80 / 54.11)    
38 Breaststroke Boys  100m  5 Oliver James      
          1:40.12 (45.17 / 54.95)    
39 Backstroke Girls  100m  3 Michelle Mitchell      
  Under 14       1:23.78 (40.66 / 43.12)    
40 Backstroke Boys  100m  4 Matthew Kenealy      
          1:24.97 (40.41 / 44.56)    
41 Freestyle Relay Girls  4x25m  1 Laura Fairhead Rachel Cunnane Danielle Smith Kate Gardner
  Open       14.62 15.76 14.27 13.89
                 
                 
42 Freestyle Relay Boys  4x25m  5 Frankie Fenwick Simon Wright Wray Shewell-Cooper Sebastian O'Connell
          13.84 13.44 12.66 13.29
                 
                 
43 Medley Relay Girls  4x25m  1 Anna Church Michelle Mitchell Samantha Over Phoebe Love
  Under 12       20.54 21.07 18.51 16.55
                 
                 
44 Medley Relay Boys  4x25m  4 Joshua Higgins Nicholas Tetlow Kaywon Alekasir Callum Quilter
          22.11 24.28 20.48 17.06
                 
                 
45 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Gabriella Fenwick Niamh Gormley Emma Shewell-Cooper Sophie Connor
  Under 16       15.09 15.94 16.00 13.75
                 
                 
46 Freestyle Relay Boys  4x25m  5 Connor Creeley Robert Branch Joshua Marsden Oliver James
          14.49 15.02 16.27 14.59
                 
                 
47 Medley Relay Girls  4x25m  6 Georgina Lawson Ellen Hunt Niamh Gormley Samantha Over
  Under 14       19.54 22.92 19.18 16.26
                 
                 
48 Medley Relay Boys  4x25m  3 Matthew Kenealy Todd Chadwell Aryan Alekasir Michael Batey
          18.62 19.09 19.47 15.97
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  2 Michelle Mitchell Ellen Hunt Sophie Connor Kate Gardner
          16.78 15.57 14.09 13.55
                 
                 
          Kaywon Alekasir Todd Chadwell Connor Creeley Wray Shewell-Cooper
          16.37 13.90 14.53 12.83