Herts Majors Round 1 Sat 5th January 2008 - Furzefield Centre
No Event     Pos Swimmer      
1 Freestyle Girls  100m  3 Laura Fairhead      
  Open       1:06.71 (32.25 / 34.46)    
2 Freestyle Boys  100m  2 Jake Killick      
          1:01.69 (28.53 / 73.16)    
3 Backstroke Girls  25m  5 Annie Shewell-Cooper   1st Berkhamstead 103
  Under 12       21.10   2nd Tring 164
4 Backstroke Boys  25m  4 Max Ashton   3rd Potters Bar 166
          21.58   4th Hemel 'B' 194
5 Butterfly Girls  100m  DQ Brooke Killick   5th Broxbourne 203.5
  Under 16       1:25.09 (37.57 / 47.52) 6th Letchworth 210.5
6 Butterfly Boys  100m  5 Connor Creeley      
          1:32.32 (38.59 / 53.73) First Places     5
7 Breaststroke Girls  100m  4 Gabriella Fenwick   Personal Bests   39
  Under 14       1:42.04 (46.87 / 55.17) No Previous Times     2
8 Breaststroke Boys  100m  DQ Todd Chadwell      
          1:35.68 (43.19 / 52.49)    
9 Backstroke Girls  100m  2 Laura Fairhead      
  Open       1:16.98 (38.41 / 38.57)    
10 Backstroke Boys  100m  4 Jake Killick      
          1:19.08 (37.16 / 41.92)    
11 Breaststroke Girls  25m  4 Katie Gormley      
  Under 12       23.24      
12 Breaststroke Boys  25m  4 Michael Batey      
          22.76      
13 Freestyle Girls  100m  1 Danielle Smith      
  Under 16       1:10.14 (33.57 / 36.57)    
14 Freestyle Boys  100m  2 Frankie Fenwick      
          1:06.03 (30.53 / 35.50)    
15 Butterfly Girls  50m  4 Emma Shewell-Cooper      
  Under 14       40.29      
16 Butterfly Boys  50m  2 Oliver James      
          37.21      
17 Medley Relay Girls  4x25m  2 Laura Fairhead Rachel Cunnane Kate Gardner Danielle Smith
  Open       17.72 19.06 14.78 14.63
                 
                 
18 Medley Relay Boys  4x25m  3 Jake Killick Wray Shewell-Cooper Simon Wright Sebastian O'Connell
          17.22 15.72 14.69 13.15
                 
                 
19 Freestyle Relay Girls  4x25m  6 Katie Gormley Anna Church Annie Shewell-Cooper Caitlin Creeley
  Under 12       18.87 17.38 18.18 19.13
                 
                 
20 Freestyle Relay Boys  4x25m  DQ Max Ashton Michael Batey Ross Willoughby-Young Aryan Alekasir
          17.66 17.21 16.57 17.18
                 
                 
21 Medley Relay Girls  4x25m  3 Emma Shewell-Cooper Danielle Smith Brooke Killick Megan Hardy
  Under 16       19.18 18.60 16.90 16.60
                 
                 
22 Medley Relay Boys  4x25m  3 Connor Creeley Sebastian O'Connell Frankie Fenwick Lewis Taylor
          18.87 17.78 15.75 15.72
                 
                 
23 Freestyle Relay Girls  4x25m  5 Katie Gormley Amanda Healy Gabriella Fenwick Emma Shewell-Cooper
  Under 14       19.28 16.25 16.53 15.88
                 
                 
24 Freestyle Relay Boys  4x25m  3 Oliver James Robert Branch Matthew Kenealy Todd Chadwell
          15.64 15.79 16.09 14.78
                 
                 
25 Breaststroke Girls  100m  2 Rachel Cunnane      
  Open       1:30.39 (41.75 / 48.64)    
26 Breaststroke Boys  100m  2 Wray Shewell-Cooper      
          1:16.69 (35.43 / 41.26)    
27 Butterfly Girls  25m  DQ Annie Shewell-Cooper      
  Under 12       21.98      
28 Butterfly Boys  25m  2 Ross Willoughby-Young      
          20.54      
29 Backstroke Girls  100m  4 Brooke Killick      
  Under 16       1:22.38 (39.19 / 43.19)    
30 Backstroke Boys  100m  1 Sebastian O'Connell      
          1:14.61 (35.34 / 39.27)    
31 Freestyle Girls  100m  4 Gabriella Fenwick      
  Under 14       1:18.83 (36.32 / 42.51)    
32 Freestyle Boys  100m  4 Oliver James      
          1:14.79 (34.25 / 40.54)    
33 Butterfly Girls  100m  1 Kate Gardner      
  Open       1:12.25 (33.03 / 39.22)    
34 Butterfly Boys  100m  2 Simon Wright      
          1:10.94 (32.16 / 38.78)    
35 Freestyle Girls  25m  4 Anna Church      
  Under 12       17.45      
36 Freestyle Boys  25m  3 Aryan Alekasir      
          16.97      
37 Breaststroke Girls  100m  2 Danielle Smith      
  Under 16       1:27.44 (41.78 / 45.66)    
38 Breaststroke Boys  100m  1 Sebastian O'Connell      
          1:28.76 (41.42 / 47.34)    
39 Backstroke Girls  100m  4 Amanda Healy      
  Under 14       1:30.26 (42.84 / 47.42)    
40 Backstroke Boys  100m  3 Matthew Kenealy      
          1:30.11 (41.78 / 48.33)    
41 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Kate Gardner Rachel Cunnane Brooke Killick Laura Fairhead
  Open       14.09 16.31 14.16 14.12
                 
                 
42 Freestyle Relay Boys  4x25m  3 Jake Killick Simon Wright Frankie Fenwick Wray Shewell-Cooper
          13.28 13.41 13.15 12.38
                 
                 
43 Medley Relay Girls  4x25m  DQ Caitlin Creeley Katie Gormley Anna Church Annie Shewell-Cooper
  Under 12       24.04 23.97 20.47 17.91
                 
                 
44 Medley Relay Boys  4x25m  3 Max Ashton Michael Batey Ross Willoughby-Young Aryan Alekasir
          22.72 23.72 21.06 17.78
                 
                 
45 Freestyle Relay Girls  4x25m  2 Danielle Smith Brooke Killick Gabriella Fenwick Megan Hardy
  Under 16       15.06 14.49 16.67 15.93
                 
                 
46 Freestyle Relay Boys  4x25m  1 Sebastian O'Connell Connor Creeley Lewis Taylor Frankie Fenwick
          13.72 14.50 16.16 12.84
                 
                 
47 Medley Relay Girls  4x25m  4 Amanda Healy Gabriella Fenwick Emma Shewell-Cooper Anna Church
  Under 14       19.42 22.47 18.50 17.06
                 
                 
48 Medley Relay Boys  4x25m  4 Max Ashton Robert Branch Oliver James Todd Chadwell
          22.25 21.13 16.96 15.16
                 
                 
49 Squadron Mixed  8x25m  2 Anna Church Emma Shewell-Cooper Brooke Killick Kate Gardner
          18.13 16.07 14.43 13.40
                 
                 
          Ross Willoughby-Young Todd Chadwell Frankie Fenwick Wray Shewell-Cooper
          17.18 14.47 13.13 12.19